Hind24
Hind24

Blog

Kütuste hinnavõrdlus Eestis ja kütuse hind. Millest see kujundab?

Tarbijate jaoks on sageli arusaamatu, millest koosneb kütuse hind. See võib tunduda justkui loterii kui keerad hommikul tanklasse küsimusega- milline on bensiini hind täna? Segadus on ka arusaadav, sest mõjutegureid ei ole vaid üks. Mootorikütuste sisseostuhind muutub ajas pidevalt, sõltudes kütuse maailmaturuhindadest, mis omakorda on seoses nafta maailmaturuhindadega. Lõpliku hinna kujunemisel mängivad rolli:

● Bensiini ja diislikütuse hind maailmaturul. Siin määrab hinna nõudluse ja pakkumise vahekord. Maailmaturu hind bensiinile ja diislikütusele on igapäevases muutuses.

● USD ja EUR kurss;

● Riiklikud maksud;

● Konkurents kohalikul kütuseturul;

● Maailma sündmused, mis kaudselt mõjutavad kogu maailma majanduse käekäiku

Samas ei ole seos üks ühel,, sest mootorikütused on valmistooted, mitte nafta, mistõttu nende hinda mõjutab ka nende nõudluse ja saadavuse vahekord. Näiteks talvel kasutatakse diislit ka kütmiseks, mistõttu kasvab nõudlus diislikütuse järele, millega omakorda kaasneb ka hinnatõus. Talvine diislikütus peab olema ka külmakindel, mis teeb selle kallimaks. Tuleb ka mõista, et mootorikütuste hind ei ole nafta hind New Yorgi börsil, vaid bensiinil ja diislikütusel on oma turg, kus hinnad sõltuvad toodete pakkumisest ja nõudlusest. Meie hinnapiirkond asub Euroopas ja siin ei pruugi hinnad olla sarnased USA hindadega.

Lisaks mõjutavad kütuse hinda ka aktsiisimaks, käibemaksumäär ja miinimumvarumaks, mida kütusemüüjad maksavad riigile kütuse vajaliku miinimumvaru säilitamise eest. See on kindel summa liitri kohta. Müüja marginaalist tuleb katta nii ettevõtte kulud, näiteks toote laialiveoks ja sälitamiseks, kui ka teenida omanikele kasumit.

Eestis mõjutavad mootorikütuste hindu võrreldes naaberriikidega erakordselt kõrged aktsiisimaksud ning kulukas biokütuste ja keskkonnanõuete seadusandlus. Mitmetes riikides on biokütused kas aktsiisist üldse vabastatud või on nende aktsiisimäär oluliselt madalam, kuid Eestis tuleb aktsiisi ühtmoodi tasuda nii fossiilselt kui ka biokütuselt. Kuid milliseid kütuseid tanklates hetkel üldse osta saab? Mõistagi on olemas traditsioonilised bensiin 95 ja 98, diiselkütus ja eriotstarbeline diiselkütus, aga nende kõrval on koha leidnud ka biokütused, maagaas ning loomulikult elektriautode laadimisvõimalus. Viimast kasutatakse üha laialdasemalt ning tõenäoliselt seisneb selles ka autode tulevik. Lisaks tavatarbijale pakuvad tanklaketid koostöövõimalust ka ettevõtetele, kellele müüakse kütust suuremates kogustes ja erihinnaga. Samas saavad ka üksikostjad osa sooduskampaaniatest kui liituvad tanklaketi lojaalsusprogrammiga või kasutavad mõnda muud sooduskaarti.

Olukord, kus erinevad jaeketid müüvad kütust sarnase hinnaga, näitab erakordselt tugevat konkurentsi ja tarbijate suurt hinnatundlikkust. Kliendid märkavad hinnamuudatusi koheselt ja käituvad vastavalt sellele, milline on kütuse hind täna. Samal põhjusel tuleb kõigil jaemüüjatel kohe reageerida hinna langetamisele. Eesti turu olukord erineb Euroopas üldisemalt nähtavast oluliselt: automaatjaamade hinnad on teenindusjaamadest madalamad, odavamate müüjate kõrval tegutsevad kõrgema hinnatasemega nn kvaliteetketid. Just eelnimetatud põhjustel on hind Eesti tanklakettides kiirelt muutuv ja seda, milline on bensiini, diisli ja maagaasi kütusehinnad Tallinnas hetkel, teab kõige paremini Hind24.ee, sestteostame regulaarset hinnavaatlust kliendi eest!

Viktor Jurgens
15.02.2021

Teised postitused

Eesti tanklaketid ja teenindusjaamad

Tallinnas kasvab autode hulk igal aastal ligi 5%. Auto omamist ning selle konkreetseid  näitajaid peetakse tihti rikkuse indikaatoriks. Seda peegeldab teatud määral ka trend, et kõrgem SKP tähendab, et piirkonnas on ühe inimese kohta rohkem autosid.

Jaeketi hinnapoliitika ja ostukorvi maksumus

Igal tarbijal on enda jaoks välja kujunenud lemmik toidukauplus, mida külastatakse kõige  enam, nii öelda kodukauplus. Selle valikut mõjutab nii asukoht, teeninduskvaliteet,  kaubavalik kui ka näiteks toodete asetus ja kasutusmugavus. Lisaks

Hinnavaatlust ja kaupluste võrgustikes tarnijad Eestis

Selleks, et hinnavõrdlusest optimaalset ülevaadet saada, on vaja teada võimalikult paljude  kaubanduskettide olukorda. Hind24 teostab pidevat hinnavaatlust kõigis suuremates ja enim  külastatavates kaupluste võrgustikes: A1000 Market, Coop,

Komentaarid

Hetkel puudub

Lisa komentaar

Hind24
© 2008-2021 Kõik õigused kaitstud.